Військовий коледж сержантського складу Національної академії Сухопутних Військ імені гетьмана Петра Сагайдачного влітку 2019 року проводить черговий щорічний набір абітурієнтів— як з числа військовослужбовців рядового та сержантського складу, так із числа цивільної молоді. Саме це спонукало нас зустрітися з начальником Управління персоналу— заступником начальника штабу Командування Сухопутних Військ Збройних Сил України генерал-майором Геннадієм Долгашовим та поставити йому кілька запитань.
—Пане генерал, для чого потрібен навчальний заклад, який готує сержантів, коли у Збройних Силах є центри підготовки сержантського складу?
—У 2016 році в Генштабі було прийнято відповідне рішення, а сьогодні стало чітко зрозуміло, що з 2020 року в Збройних Силах України з’явиться професійний сержантський корпус— як це запроваджено у всіх арміях НАТО. Для цього й були створені центри підготовки сержантського складу, курси лідерства для сержантів і навчання для інструкторів. Але все перераховане стосується тільки діючих військовослужбовців...
—Тобто цивільна молода людина тепер також може вступити до спеціалізованого навчального закладу і вивчитися на сержанта, а не лише на лейтенанта, як це було раніше?
—Саме так! А заразом цей молодий хлопець чи дівчина отримають вищу освіту та кваліфікацію молодшого спеціаліста. Така система освіти розширює для молоді можливості знайти своє місце ужитті й прислужитись Батьківщині.
—Але чому саме зараз військове керівництво держави спрямувало свою увагу на сержантів? Адже сержанти були в українській армії й раніше... Чому тепер від них вимагають проходити багаторівневі курси, займаються розробленням програм для їх перепідготовки, впроваджувати які запрошують іноземних сержантів-інструкторів з Канади і США, Великої Британії та Швеції, Данії й Польщі?
—Очевидно, що ставлення до сержантів і старшин змінила війна, яку Росія розв’язала проти України на Донбасі. У перші роки вони не тільки добре показали себе у боях, але у багатьох випадках брали на себе командування взводами іротами— зчим успішно справлялися протягом усього необхідного часу. Тому до 2016-17 років сержанти та старшини вже стали кістяком сучасної української армії, іпотреба реформувати Збройні Сили за стандартами армій НАТО лише прискорила створення сержантського корпусу як окремої інституції.
—Як ці стандарти щодо сержантів відрізняються від того, що було в Збройних Силах України?
— В арміях НАТО сержанти— це непросто «кращі фахівці» чи «найстаранніші військовослужбовці» з числа солдат, як це раніше було у нас. Сержанти у військових механізмах цивілізованих країн— це окремий набір деталей, який виконує спеціалізовану роботу, якщо можна застосувати подібну аналогію. В армії США, наприклад, саме сержант командує підрозділом, стежить за дисципліною і навчає солдат. Офіцер не відволікається на це і займається плануванням та організацією бойових дій. Саме сержант, як ніхто інший, знає особовий склад підрозділу та можливості й потреби кожного окремого військовослужбовця. Адже він разом з ними живе: проводить навчання і підготовку, разом з ними спить та їсть, ходить в лазню і медпункт тощо. Він же виступає комунікатором між солдатами і офіцером.
—ЩоВиможете розказати про освіту, яку отримують курсанти Військового коледжу сержантського складу?
—Навчальний процес проводиться тут на основі концепції ступеневої освіти, яка передбачає можливість продовження навчання випускників коледжу за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр» та«магістр». Після закінчення коледжу його випускники призначаються на посади сержантського (старшинського складу) відповідно до здобутої спеціальності.
—Пане генерал, хто може подати документи на вступ до коледжу?
—Для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст» приймаються на перший курс на денну форму навчання відповідно до державного замовлення особи, які здобули повну загальну середню освіту, відповідають вимогам Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.
—Учні коледжу стають військовими уже після закінчення і присвоєння сержантського звання?
—Ні, навчання курсантів у коледжі здійснюється в статусі військовослужбовця протягом усього строку навчання, який потім зараховується їм до військового стажу.
—Скільки часу потрібно вчитися?
—Сьогодні Військовий коледж сержантського складу Національної академії Сухопутних Військ імені гетьмана Петра Сагайдачного здійснює підготовку військовослужбовців за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» з терміном навчання 2,5 роки. Але крім цього він проводить курси підвищення кваліфікації сержантського складу середнього та вищого рівнів з терміном навчання 6 та 3 місяці.
—Які військові професії отримують випускники?
—У Військовому коледжі на базі повної загальної середньої освіти здійснюється підготовка військових фахівців за такими спеціальностями:
музичне мистецтво;
монтаж і експлуатація електроустаткування електростанцій і енергосистем;
організація перевезень іуправління наавтомобільному транспорті;
обслуговування таремонт автомобілів ідвигунів;
адміністрування увійськових підрозділах (рота, батальйон);
організація зберігання озброєння, військової техніки тамайна;
експлуатація озброєння ітехніки інженерних військ;
радіаційний тахімічний контроль;
організація та техніка протипожежного захисту.
—Пане генерал, чи хочете щось додати назавершення розмови?
—Хочу наголосити, що у Військовому коледжі сержантського складу майбутні фахівці нелише вчаться військової справи, але йотримують знання, уміння, навички, які забезпечують їхкультурний тадуховний розвиток. Тому запрошую тих, хто ще не визначився з планами намайбутнє, замислитися над перспективою стати військовим фахівцем ізахисником Батьківщини. Думайте іробіть свій вибір. Успіхів вам уцьому!
«Наша мета— цестворення професійної контрактної армії, куди приходять люди які свідомо зробили свій вибір. Хтось з них обере довгострокову перспективу, інаше завдання— створити для таких людей, які пов’язують своє майбутнє зі Збройними Силами України, такі умови, які дозволять їмякнайширше розкрити свій потенціал і допомогти нам у розбудові армії. Тому дуже важливо виховати сержанта ЗСУкраїни яккомандира-лідера, який безпосередньо керує особовим складом, навчає його, відповідає за його морально-психологічний стан таготовність виконання завдань за призначенням»,— вважає Геннадій Долгашов.
Прес-служба Командування Сухопутних Військ ЗС України
Комментариев:0