На шевроні воїнів І окремої танкової бригади з Чернігівщини зображений вовк. Саме тому цих танкістів називають «Лісовими вовками». Під час участі в АТО вони успішно діяли на багатьох найгарячіших ділянках фронту. Бойове хрещення І танкова бригада пройшла на початку літа 2014 року під час прориву кільця оточення навколо луганського аеропорту й створення до нього транспортного коридору. Це завдання виконували танкісти батальйонно-тактичної групи під командуванням підполковника Олега Миколайчука.
У складі батальйонно-тактичної групи, яка проривала кільце оточення, була й рота Олександра Мороза, груди якого нині прикрашають два ордени Богдана Хмельницького ІІ й ІІІ ступенів. Командирський танк був у дозорі, тому він першим потрапив під шалений вогонь. Сепаратисти влаштували одразу кілька засідок, били з кулеметів, гармат, РПГ. Особливо гаряче було на мосту, через який пролягав маршрут між Георгіївкою та Розкішним. Танк Мороза пробив шлях для колони, розстрілявши та зсунувши бетонні плити, які перекривали міст. А під час бою він не давав ворогові прицільно стріляти, знищив гранатометників і БРДМ.
На той час в аеропорту вже діяла зведена тактична група бригади в складі мінометної батареї, групи інженерного забезпечення та розвідроти. Кавалер ордена Богдана Хмельницького полковник Олександр Лютик згадує:
— Після прибуття в аеропорт на початку червня ми в перші ж дні замінували всі підступи до летовища. Так, щоб не проскочила й миша. Установили мінно-вибухові поля, це близько 2000 мін, 200 комплектів малопомітних перешкод, сигнальні ракети та обладнали фортифікації на 13 блокпостах по периметру аеропорту.
У цілковитому оточенні понад чотири місяці захисники аеропорту тримали оборону, одержуючи продовольство й боєприпаси, які скидали з літаків на парашутах, і залишили аеропорт тільки після наказу командування.
— Загалом із підрозділів бригади було створено три батальйонно-тактичні групи, — розповідає офіцер штабу частини підполковник В’ячеслав Падалко. — Після прориву оточення аеропорту та входження в зону АТО 3-ї БТГ підполковника Дмитра Брижинського ми прийняли під оборону десять блокпостів для забезпечення живучості транспортного коридору до аеропорту.
Танки підполковника Артема Лінькова були на блокпосту всього за два кілометри від Луганська, біля села Весела Тарасівка.
— Насамперед ми мали не допустити прориву противника, потрапляння в тил наших військ диверсійних груп. Неодноразово затримували підозрілих і передавали їх працівникам СБУ. А якось нам трапилися кілька осіб на легковику, які нібито заблукали. Під час огляду речей ми знайшли російську військову форму й документи, а в підкладці валізи — флешку, на якій були фото та відео, де озброєні «блукачі» обнімаються з бойовиками. Також ми забезпечували прикриття наших колон, які доправляли продукти й боєприпаси в аеропорт, — розповідає офіцер.
Танкові підрозділи, зокрема капітанів Олександра Мороза та Владислава Якубинського, діяли в складі штурмових загонів спільно з піхотинцями та спецпризначенцями. «Булати» вже тільки своєю присутністю так лякали ворога, що він подекуди тікав навіть без бою. Від бандформувань було очищено Георгіївку, Красний Яр,Вергунський роз’їзд, Лутугине, Хрящувате, Веселу Гору, Веселу Тарасівку, Новоганнівку, Новосвітлівку...
У листопаді танкісти бригади вже діяли на Донеччині. Вони брали участь у боях за донецький аеропорт. Їм випало воювати як у складі тактичних груп, так і самостійно. Наприклад, підрозділ капітана Мороза забезпечував вихід наших частин із Дебальцевого. І рота Якубинського була у багатьох найгарячиших точках.
Увійде в історію танковий бій під Логвиновим, коли три «Булати» під командуванням капітана Мороза вийшли на дуель із трьома російськими Т-72 з 5-ї окремої танкової бригади Російської Федерації з Улан-Уде. За 20 хвилин «вовки» розірвали їх «булатними зубами».
— Найцінніше в нашій бригаді не танки, а люди, воїни, які, не шкодуючи власного життя, билися з ворогом і перемагали його. Молоді офіцери, солдати набули досвіду, здійснювали подвиги, стали нашою гордістю! — каже командир бригади гвардії полковник Андрій Маленко. — У бойових діях у районі АТО брали участь усі частини й підрозділи бригади, майже 100 відсотків особового складу. За ці роки ми стали міцнішими, воїни здобули безцінний бойовий досвід. За мужність і героїзм, виявлені в боях із російсько-терористичними бандами, 55 офіцерів і 239 сержантів та солдатів бригади було нагороджено бойовими орденами, медалями й відзнаками. 37 героїв-танкістів поклали на вівтар служіння Україні найцінніше — своє життя...
Олександр ПАРІЙ
Комментариев:0