Реалії зростання професійного сержанта

Очевидно, що ставлення до сержантів змінила війна на Донбасі. Сержанти та солдати є кістяком сучасної української армії, вони добре себе показали в боях. Мета ЗСУ — це створення професійної контрактної армії, коли люди свідомо роблять вибір йти служити. Деякі з них вибирають довгострокову перспективу, і завдання оперативного командування "Північ” — втримати людей, які пов’язують своє майбутнє з військом і бачать свою роль у його розбудові. Тому важливо виховати сержанта ЗСУ як командира-лідера, який безпосередньо керує особовим складом, навчає його, відповідає за його морально-психологічний стан та готовність виконання завдань за призначенням.

Реалії зростання професійного сержанта

Начальник Генерального штабу-Головнокомандувач ЗСУ під час виступу на VII Всеармійских зборах сержантського и старшинського складу об’явив 2020 навчальний рік- роком професійного сержанта!
Але чому так раптом звернули увагу на ще недавно всіма забутого сержантика? З якого дива від нього вимагають відвідувати багаторівневі курси, займаються розробленням програм підготовки та ще й іноземних сержантів запрошують, щоб вони навчали чогось українських колег? В армії США, наприклад, саме сержант командує підрозділом, стежить за дисципліною і навчає солдатів. Офіцер не відволікається на це і займається плануванням та організацією бойових дій.
Наголошую, йдеться про сержантів, про тих, з якими раніше ніколи не рахувалися та взагалі ніхто особливо не переймався їхньою роллю у війську і тим більше не думав над розвитком їхніх лідерських якостей. Бо для чого? Достатньо було, щоб цю роботу виконували молодші офіцери. Та й особливих умов для кар’єрного зростання сержантського складу не було створено.
Все змінила війна. Первинна ланка сержантів — це командири відділень, а через неукомплектованість підрозділів, зокрема на передовій, сержанти були командирами взводів (хоча це посада офіцерська). У підпорядкуванні командира відділення близько 10-12 солдатів, принаймні так має бути.

Реалії зростання професійного сержанта

«Що таке командир відділення?— Це командир маленького підрозділу, який тримає оборону на окремій ділянці. За статутом відділення тримає 100 метрів по фронту, 50 метрів у глибину. Але, враховуючи наші обставини, може бути і до 400 метрів фронту.
Командир відділення — це особа, яка приймає рішення. Це особа, яка командує підрозділом в бою і відповідає за життя людей, за успішно організовану оборону. І ця людина повинна мати в голові якісь знання та отримувати ці знання в навчальних центрах. Тому навчальні центри сержантського складу (далі - ЦПСС) було створено, щоб навчити сержантів первинної ланки та другої ланки — сержантів взводів та рот. Але основний акцент ми робимо на командирах відділень».
Першу школу підготовки сержантів та інструкторів (197 ЦПСС) було відкрито на території навчального центру «Десна» у 2014 році. Звісно, з великим потоком людей впоратися одному центру було важко. І щоб розвантажити трохи «Десну», у 2017 році було створено видові Центри підготовки сержантів Військово-морських сил і Десантно-штурмових військ.
«Раніше система багаторівневої підготовки мала три рівні. На головного сержанта роти треба було вчитися 2,5 роки. Чому так, тому що вчили у коледжах, а коледжі прив’язані до Міністерства освіти, і там вони 2,5 роки вчать філософію, різні загальноосвітні предмети. Ніхто не хотів їхати до Львова на такий строк зі своєї частини, плюс невідомо, куди тебе після випуску відправлять. Або треба було здобути вищу освіту для того, щоб ці курси закінчити за півроку. Людина з вищою освітою вступає до коледжу для того, щоб потім стати головним сержантом роти.
Однак, коли надали доступ до офіцерського корпусу для людей з вищою освітою, то який сенс тепер їм було вчитися півроку на старшого сержанта, якщо можна було піти на тримісячні офіцерські курси і стати молодшим офіцером. Люди масово йшли в офіцери, не маючи ні відповідної підготовки, ні знань і досвіду. Зате як звучить! Офіцер!
У 2014 році було розпочато співпрацю з НАТО за програмою DEEP (Defence Education Enhancement Program) — вдосконалення військової освіти та підготовки. Є в НАТО такий документ «Типовий порядок підготовки сержантського складу», який створювали 14 експертів з різних країн. І рекомендували його країнам, які хочуть наблизити свої стандарти до стандартів Альянсу (Україна, Молдова, Грузія тощо) У програмі підготовки є 4 рівні: базовий, середній, підвищений та вищий, і Україна відповідно в 2015 році теж змінила свою систему підготовки до чотирирівневої. Кожна програма, за якою навчають сержантів чи інструкторів, має відповідати рекомендаціям Альянсу.
Наприклад, курс базового лідерства командирів відділень було оцінено експертами НАТО на 86% відповідно до стандартів НАТО, хоча необхідно лише 70%. Тому, щоб відійти від прив’язки до Міністерства освіти, було створено Центр і курси лідерства в ньому — короткострокові курси, які дають кар’єрне зростання сержанту.

Реалії зростання професійного сержанта

Стандарти НАТО

Сержант готує сержанта. У цьому особливість підготовки сержантів.
Тільки сержант може зрозуміти сержанта, це не значить що офіцери можуть чи не можуть навчати, це просто інша ієрархія. В офіцера свої обов’язки, а в сержанта свої. Тільки досвідчений сержант може навчити сержанта бути сержантом.

Чому солдат навчиться у ЦПСС?

Курс базового лідерства поділено на три блоки. Перший дає освоїти поняття, що таке сержант, поняття сержантського корпусу, функціональні обов’язки сержанта. Другий блок — це лідерство, типи лідерства, методи управління людьми. Третій блок — це щось подібне до стресового менеджменту, робота сержанта в кризових ситуаціях, як сформувати правильно групу, підрозділ загалом. Серед тем, які вивчають майбутні сержанти, — невербальне спілкування, типи лідерів, професійний сержантський склад, основи управління, військова історія, характеристика сучасних військових операцій, стилі лідерства та керівництва, командирські навички, командні навички, самоконтроль, влада, релігія та ЗСУ тощо.
Після курсів у ЦПСС майбутні сержанти їдуть до профільного центру на фахову підготовку вивчати свою військову спеціальність. І після закінчення фахової підготовки вони отримують звання «молодший сержант». Загальна підготовка сержанта триває три місяці (зв’язківців — півроку).

Олексій Глинін, головний сержант оперативного командування "Північ"

Обнаружили ошибку или мёртвую ссылку?

Выделите проблемный фрагмент мышкой и нажмите CTRL+ENTER.
В появившемся окне опишите проблему и отправьте Администрации ресурса.

Комментариев:0

Про сайт

Інформаційний ресурс військової тематики північного регіону. Огляд військових новин, військово-політичних подій в Україні та світі, новини озброєння та технологій, оснащення та екіпірування. При копіюванні матеріалів використовуйте активний гіперлінк посилання на сайт Пишіть нам на E-mail: prsspivnich@ukr.net Посилання та гіперлінк (для Інтернет-сайтів) при використанні матеріалів сайту обов'язкові.