Понад половину танкерів на злам у 2026 році — підсанкційні

·267 слівредакція
Понад половину танкерів на злам у 2026 році — підсанкційні

Цьогоріч 58% проданих на утилізацію танкерів перебували під санкціями. Загалом на злам відправили 26 таких суден дедвейтом 2,1 млн тонн.

Підсанкційні судна становлять більшу частину ринку утилізації танкерів у 2026 році, попри те, що загальна активність зламу залишається близькою до історичних мінімумів через сильну фрахтову кон’юнктуру.

За даними Clarksons Research, цього року на утилізацію вже продано 26 підсанкційних суден загальним дедвейтом 2,1 млн тонн. З них 22 — танкери дедвейтом 1,8 млн тонн. Це становить 58% усіх зареєстрованих продажів танкерів на злам.

Ці показники свідчать про те, що санкційний контроль починає суттєво впливати на ринок утилізації. Старий тоннаж «тіньового флоту» дедалі частіше остаточно виводять з обігу, а не лише переводять під інший прапор або змінюють власника чи маршрути.

Загалом активність зламу в судноплавстві залишається дуже низькою. Цього року на утилізацію продано лише 6,4 млн тонн дедвейту — це приблизно на рівні історичних мінімумів 2022–2025 років і на 14% менше за торішній темп.

Утилізація танкерів досягла 2,7 млн тонн, балкерів — 2,1 млн тонн, що на 34% менше порівняно з минулим роком. Продажі контейнеровозів на злам залишаються незначними — близько 25 тис. TEU, хоча це більше за минулорічний показник у 5 300 TEU. Також триває повільний потік старих газовозів на парових турбінах — цьогоріч продано шість таких суден.

Тенденція з підсанкційними танкерами вписується в ширші зусилля західних урядів остаточно виводити такий тоннаж з експлуатації. Раніше повідомлялося, що США почали спрямовувати конфісковані судна-порушники санкцій на утилізацію.

Компанія GMS отримала ліцензії Мінфіну США на злам чотирьох підсанкційних суден. За оцінками, працездатний ліцензійний режим міг би виводити з обігу понад 100 суден «тіньового флоту» щороку.

Читайте також