Іран погрожує ударами по Європі: умова, яка спровокує Тегеран

Іранська влада розглядає можливість завдання ударів по військових об'єктах США в Європі та критичній цифровій інфраструктурі у разі відновлення масштабних американських авіаударів. Про це повідомляє Financial Times із посиланням на джерела в іранських урядових колах.
За даними видання, Тегеран попередив про готовність розширити зону бойових дій, якщо президент США Дональд Трамп ухвалить рішення про нові удари по іранській території. У такому разі цілями можуть стати американські об'єкти в Південно-Східній та Південній Європі, зокрема авіабаза Безмер у Болгарії, де ВПС США нещодавно розгорнули дозаправну інфраструктуру.
Окремо розглядається британська база Акротірі на Кіпрі, яку Пентагон використовує для логістичної підтримки. Раніше цей об'єкт уже атакував безпілотник. Крім того, іранський генералітет пропрацьовує сценарії диверсій проти підводних волоконно-оптичних кабелів, що проходять через Ормузьку протоку, що може спричинити масштабні збої у глобальному інтернеті та фінансових комунікаціях.
Представники Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) наголошують, що будь-яка іноземна база, надана США для операцій проти Ірану, стає легітимною ціллю. Аналітики оцінюють такі загрози як реальні, але обмежені. Сідхарт Каушал з Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI) зазначає, що Іран може застосувати балістичні ракети середньої дальності проти європейських цілей, однак зі збільшенням відстані точність падає, а для досягнення Європи доведеться зменшувати вагу бойової частини.
Дуглас Баррі з Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS) звертає увагу на спроби атак іранських ракет на базу Дієго-Гарсія в Індійському океані, що свідчить про наявність засобів ураження з радіусом понад 2000 км. Точна кількість таких ракет і готовність Ірану виснажувати цей арсенал залишаються під питанням.
Загострення відбувається на тлі кадрових змін в іранському оборонному секторі: після призначення ексглави КВІР Мохсена Резаї та інших представників жорсткого крила верховний лідер Моджтаба Хаменеї демонструє курс на тривале силове протистояння. Оскільки переговори щодо судноплавства в Ормузькій протоці зайшли в глухий кут, а Вашингтон відмовляється від діалогу, аналітики прогнозують, що Іран залучатиме проксі-мережі, зокрема шиїтські формування в Іраку, Хезболлу та хуситів, для дестабілізації на кількох фронтах одночасно.







