Навіть перебуваючи на етапі розробки, зброя веде певну інформаційну війну - Сергій Згурець
Сергій Згурець – директор інформаційно-консалтингової компанії «DefenseExpress», головний редактор журналу«Defense Express» в ефірі Армія ФМ розповів про новітні варіанти озброєння, розроблені в Україні для української армії.
Яна Холодна: Сергію, скільки ви працюєте в цій сфері?
Сергій Згурець: Насправді, я займаюся тематикою військово-промислового комплексу близько 20 років. Спочатку я був військовим, після звільнення тривалий час працював військовим оглядачем Радіо Свобода, працював в газеті «День». Потім ми заснували власне інформаційне агентство і зрозуміли, що окрім інформації, потрібен цікавий, яскравий продукт і розбудовували наш журнал, який має другу назву «Експорт зброї та оборонний комплекс України». Цей журнал виходить раз на місяць. Раз на три місяці ми видаємо англомовний журнал «Ukraine Defense Review» - це єдиний англомовний журнал, який поширюється світом і доносить інформацію про українську армію і український оборонно-промисловий комплекс нашим потенційним замовникам. Цей напрямок для нашої команди дуже цікавий і наш досвід дозволяє оцінити ту динаміку, яка відбулася з українською армією та українським оборонно-промисловим комплексом.
До початку бойових дій, агресії Росії проти України, наш ОПК був зорієнтований на експорт і відбувався експорт зразків озброєнь, які були накопичені на наших складах. А з початку бойових дій, виявилося, що ми маємо суттєву потребу в техніці і озброєнні. І ОПК переорієнтувався на виготовлення власних зразків.
Через п’ять років ми стаємо на рейки, коли наш ОПК виготовляє техніку серійно, ремонтує її краще і ми починаємо якісне переоснащення війська. Звісно, цей процес міг би бути значно швидшим, але у нас є ряд розробок, які суттєво спроможні поліпшити потенціал нашого війська.
Яна Холодна: Одне з останніх випробовувань, які проводили – ракетний комплекс «Нептун». Розкажіть про свої враження? Які перспективи цього проекту?
Сергій Згурець: Комплекс «Нептун» - це один з цікавих проектів, які реалізує державне підприємство КБ «Луч». «Нептун» - це протикорабельний комплекс з новою крилатою ракетою, яка спроможна знищувати цілі противника на відстані 250 км, з умов певних технологічних доопрацювань. Насправді, випробування – це звичайна рутинна робота. Навіть на етапі розробки ця зброя веде певну інформаційну війну, даючи впевненості нашим воякам. Ми очікуємо, що «Нептун» у форматі берегового комплексу, піде на оснащення ВМС і це буде насамперед тим щитом, якого по факту у ВМС наразі немає. Загрозу десантування ворога з моря, ми збираємося відбивати артилерією. Зараз ставка зроблена на те, щоб «Нептун» був спроможний протидіяти десантним кораблям ворога. Комплекс складається з 4 складових: командний пункт, пускова установка, заряджаючі машини і всі ці зразки були вперше представлені на цих випробуваннях. Але це був один з етапів заводських випробувань, де ми вперше перевіряли роботу усіх складових. Ще будуть державні випробування. За ідеальними оцінками, якщо пройдуть всі етапи випробувань, через рік війська отримають цей комплекс.
Яна Холодна: Скільки часу знадобилося від вигадування до випробування такого комплексу?
Сергій Згурець: На папері цей комплекс існував ще задовго до війни. Десь з 2011 року. Але тоді не було нагальної потреби в його виготовленні. Початок бойових дій з Росією підштовхнув керівництво держави до нових зразків. Чотири останні роки були роками, в процесі яких КБ «Луч» довело цей проект до того вигляду, який ми бачили. Але, навіть випробування, які ми бачили – це були треті випробування, і першими – в доробленому зразку. Було щонайменше п’ять відмінностей від тих ракет, які використовувалися на попередніх випробуваннях. Вважаю, що 4 роки для такого комплексу – це достатньо рекордний час. Той же Радянський союз з ракетою Х-35 близько 12 років вів роботи.
Яна Холодна: З початку війни в ООС використовується програмне забезпечення, яке полегшує життя військовим. Чому ще жодне програмне забезпечення не прийняте МОУ офіційно?
Сергій Згурець: Питання автоматизації процесів бойового управління – є нагальним питанням. Підвищення ефективності вогню артилерії повинно ґрунтуватися на програмних речах, які скорочують час на прийняття рішення і корегування вогню артилерії. Всі розробки, які розробляють різні компанії, повинні бути дотичними до тих програм, які веде МОУ та Укроборонпром. Це система «Оболонь А» - комплекс управління артилерією. Зараз тривають державні випробування цього комплексу. Тут є різні бачення у різних компаній, які цим займаються і у МОУ, яким чином має бути забезпечена інтеграція.
Яна Холодна: Давайте зробимо огляд усіх нових зразків, які впроваджуються протягом останніх років.
Сергій Згурець: Якщо ми говоримо про 2018-2019 роки, то було прийнято близько 20 зразків техніки і озброєння. Зараз на державних випробуваннях перебуває 10 виробів, які є достатньо цікавими.
Комплекс «Вільха» і «Вільха М». Це комплекс, який надзвичайно потрібен, тому, що на сьогодні у нашої артилерії немає «довгої руки». У нас був комплекс «Точка», який літав на 120 км, але мав достатньо низьку якісь влучення. У нас є РСЗО «Смерч» і все. «Вільха» і «Вільха М» має замінити і «Точку», і «Смерч». «Вільха» має стріляти до 70 км із влучністю до 10 м по цілі, а «Вільха М» є претензія аби подолати рубіж у 120 км.
Ще є автоматизована система залпового вогню «Верба» - на базі «Граду», яка дозволяє кожній пусковій установці виконувати бойове завдання.
Самохідна артилерійська система «Богдан» 155 мм, сподіваюся, цього року ми почнемо випробування. Воно дозволяє зі значно більшою ефективністю виявляти цілі противника.
Самохідна мінометна система «Барс 8». Це те, що стосується «вогневого кулака української армії».
Щодо важкої і легкої бронетехніки, тут темпи не такі, як хотілося б. Танки Т-64 зараз модернізуються в основному ремонтними підприємствами. У нас виробляється БТР-4 та БТР-3. Надзвичайно важливим завданням є й створення боєприпасів для артилерії.
Яна Холодна: Що сьогодні важливіше для української армії – приділяти увагу ракетним комплексам, чи танкам?
Сергій Згурець: Вважаю, що нам потрібно шукати асиметричні шляхи стримування російської протидії. Ми не можемо підходити кількісно, тому, що не зможемо врівноважити російську перевагу в техніці та озброєнні. Перевагу на полі бою потрібно отримати інформацію швидше і випередити противника за рахунок ухвалення швидких рішень. На перший план, таким чином, виходить розвідка, системи зв’язку, системи РЕБ… Якщо ми будемо мати 10 танків з нульовим зв’язком, то ефективності не буде. Нам треба випереджати противника, а не йти в колії, протоптаній СРСР.
Яна Холодна: Які справи із патронним виробництвом?
Сергій Згурець: Головний наголос робиться зараз на виготовленні боєприпасів для артилерійської зброї. Для стрілецької зброї було ухвалено рішення налагодити збирання боєприпасів для пістолетів з перспективою для збирання патронів на підприємстві «Форд» у Вінниці. Але це половинчастий шлях, бо ми цим виробництвом повторюємо радянські шляхи. Адже на полі бою ворог вдягнений в кращі бронежилети і радянські кулі цей бронежилет не пробивають. Зараз МОУ розробило нові вимоги до боєприпасів. Питання виготовлення боєприпасів в Україні залишається актуальним, але напевно, роки два це питання не буде підніматися.
Яна Холодна: Чи ведеться якась освітня робота щодо нового озброєння?
Сергій Згурець: В Київському політехнічному університеті розгорнуто курси, де вже другий рік проводиться перепідготовка і навчання, яке надає ширше бачення оборонного комплексу.
Яна Холодна: У нас у 20-их роках закінчується технічна придатність літаків Су та Міг, чи думають в МОУ щось з цього приводу?
Сергій Згурець: У нас і по Су, і по Мігу є дві версії модернізації. Друга версія передбачає встановлення нових радарів і авіоніки. З спроможністю виконувати завдання і по цілям, і по землі. Але питання заміни авіаційного парку серйозне.
Яна Холодна: На якому етапі закупівля літаків АН-148?
Сергій Згурець: Минулого року пропонувалося закупити 3 літаки АН-148, але ГП «Антонов» за це завдання не взялося.
Яна Холодна: Як ви можете оцінити Україну на міжнародних зброярських виставках?
Сергій Згурець: Декілька місяців тому я повернувся з виставки в ОАЕ, фактично вона була прикладом, що Єгипет, Саудівська Аравія, ОАЕ – країни, які мають контракт з Україною на закупівлю наших протитанкових ракетних комплексів, які виготовляє КБ «Луч». Динаміка наша на виставках є меншою в порівнянні з довійськовим періодом. Нашою зброєю цікавляться, адже це та техніка, яка використовується у бойових діях проти найсильнішої армії в світі, яка може загрожувати всьому світу.
Яна Холодна: Чи можете назвати топ-5 розробок, які можна назвати перемогою у сфері ОПК?
Сергій Згурець: Я б виділив «Нептун», «Вільха», протитанкові комплекси «Стугна». Можна виділити розробки снайперської гвинтівки компанії «Зброяр». А п’яте місце хай залишається відкритим.
Комментариев:0