Працевлаштування — одна із проблем на шляху адаптації до мирного життя серед ветеранів бойових дій на Сході України. Яку роботу вони шукають, що їм пропонують, які новації використовує Служба зайнятості у підходах щодо пристосування цієї категорії громадян до ринку праці? Про це розповідає директор Київського міського центру зайнятості Віктор Білич.
Серед безробітних киян зі статусом УБД майже дві третини — екс-керівники, а половина — молодь віком до 35 років
‑ Вікторе Олександровичу, скільки наразі на обліку столичної служби зайнятості перебуває учасників бойових дій? Хто вони за освітою?
— Сприяння зайнятості в сучасних умовах ринку праці учасникам Антитерористичної операції є одним із основних напрямів нашої роботи.
Із 2014 року до столичної служби зайнятості звернулися 3 745 учасників бойових дій, з них мали статус безробітного 3 417 осіб. За цей період вдалося працевлаштувати 1 353 атовця.
Головні проблеми працевлаштування категорії УБД:
– психологічна неготовність приступити до роботи у найкоротший термін;
– професійна невизначеність;
– тривала перерва в роботі за цивільним фахом
Натепер на обліку міської служби зайнятості перебувають 260 безробітних учасників антитерористичної операції. З них мають вищу освіту 65% (переважно інженери, юристи, економісти), професійно-технічну — 19% і середню — 16%.
За розділами класифікацій професій: 58% — колишні керівники, менеджери; 19% — професіонали, фахівці, технічні службовці; 14% — працівники сфери торгівлі та послуг; 9% — робітники з обслуговування та експлуатації устаткування, кваліфіковані робітники з інструментом та особи без професії.
Серед учасників АТО, зареєстрованих у київській службі зайнятості, 50% — особи віком до 35 років, 30% — особи від 35 до 44 років, 20% — старше 45 років.
ЦИФРА: З початку 2019-го столична служба зайнятості забезпечила роботою 158 учасників бойових дій.
— Чи всі шукачі роботи, які не мають відповідної освіти, погоджуються проходити навчання за іншими професіями?
— На жаль, не всі.
ВАУЧЕРИ Є, А ОХОЧИХ — КАТМА…
— Скільки безробітних — учасників АТО, віком понад 45 років, скористалися ваучерами на перепідготовку та підвищення кваліфікації? Враховуючи особливості м. Києва, які професії затребувані сьогодні?
— Ваучером, який уповноважена видавати служба зайнятості, можуть скористатися особи вікової категорії «45+», страховий стаж яких перевищує 15 років, а також представники окремих пільгових груп населення без обмежень у віці. Це — вимушені переселенці, демобілізовані учасники АТО з з-поміж інвалідів, демобілізовані з військової служби (окрім військовиків строкової служби), які не набули права на пенсію. Ваучери видають для підвищення рівня конкурентоспроможності на ринку праці. Для прикладу, ви хочете працевлаштуватися на добре оплачувану роботу, однак для цього бракує професійних знань, тобто освіти. Завдяки ваучеру ви можете освоїти навчальну програму й поліпшити професійну компетентність коштом держави без додаткових власних фінансових витрат.
ВАЖЛИВО: Слід зазначити, що особи, визнані у визначеному законодавством порядку безробітними, скористатися ваучером не можуть. Для них передбачені інші програми професійного навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації за скеруванням служби зайнятості.
Навчання здійснюють заклади професійної (професійно-технічної) й вищої освіти, підприємства, установи і організації, які мають ліцензію на освітню діяльність, за затвердженим Мінсоцполітики переліком професій, спеціальностей, для навчання за якими може видаватися ваучер.
Упродовж I півріччя 2019 року міська служба зайнятості видала 15 ваучерів для підвищення конкурентоспроможності на ринку праці за трьома напрямками навчання: «Психологія», «Менеджмент», «Водій навантажувача». Учасники АТО віком понад 45 років до наших районних філій з питань видачі ваучера не зверталися.
Кар’єрні радники допоможуть визначити конкурентні переваги
— Чи є можливість у столиці безробітним — колишнім воякам, які повернулися з району бойових дій, започаткувати власний бізнес?
— Учасникам АТО, які звертаються до наших районних філій і шукають роботу, надаємо консультаційну, методичну та юридичну допомогу з питань організації власної справи. Пропонуємо взяти участь у семінарі для підприємців-початківців «Як розпочати свій бізнес?».
Загалом, із 2014-го одноразову виплату допомоги з безробіття для організації підприємницької діяльності та започаткування власного бізнесу отримали 214 учасників антитерористичної операції. А з початку 2019 року —
21 така особа започаткувала власну справу в такий же спосіб.
— Чи допомагають у пошуку роботи колишнім військовикам кар’єрні радники?
— До кожного з тих, хто звертається до районних філій, наші кар’єрні радники намагаються знайти індивідуальний підхід, допомогти усвідомити людині сильні особистісні якості, самостійно визначати власні конкурентні переваги, зокрема здібності, навички.
— З якими проблемами зіштовхуються працівники служби зайнятості в такій роботі?
— Головні проблеми працевлаштування учасників бойових дій, передусім, це психологічна неготовність приступити до роботи в найкоротший термін, професійна невизначеність і тривала перерва за цивільним фахом. А вимоги роботодавців до рівня сучасних знань, досвіду претендентів на вакансії постійно зростають. Також актуальним залишається рівень заробітної плати, які пропонують працедавці.
Розмову вела Тетяна РУБАН, АрміяInform
Комментариев:0