Жінки-воїни в історії людства

Жінки-воїни в історії людства

 

Навіть у патріархальному суспільстві античності та середніх віків їм вдавалося проявляти себе як у бойових мистецтвах, так і в управлінні державою.

 

Вони тримали меч, не поступаючись чоловікам у спритності, захоплювали престоли й керували, перевершуючи всіх у кмітливості й волі до влади. В античному світі Платон бачив представниць прекрасної статі не тільки серед стражів-воїнів, а й серед правителів-філософів. І не дивно, що в сучасному світі на озброєнні спецслужб стоїть інтуїція, інтелект і краса агентів жіночої статі.

 

Войовничі амазонки

Саме українські землі вважаються батьківщиною амазонок, в античному світі ця територія називалась Скіфією, тож скіфи, предки українців, виплекали народ амазонок. За словами Есхіла і Гомера, це плем’я утворилося на узбережжі Криму, сама ж назва «амазонки» походить від іранського слова ha-mazan — «жінка воїн».

Древньогрецька міфологія зображує амазонок як народ, який складався виключно з жінок, дуже войовничий, з особливим державним устроєм. Цим войовничим жінкам вдалося захопити частину Європи й Малої Азії, де ними були засновані Ефес і Смірна. З чоловіками вступали у зв’язок виключно з метою відтворення потомства. «Коли у них народжувались хлопчики, їх убивали. Дівчаток вони виховували за своїм прикладом, не привчали ні до ледарства, ні до прядіння вовни, а до зброї, до коней, до полювання, ще в дитинстві випалюючи праву грудину, аби вона не заважала стріляти з лука», — пише римський історик Марк Юніан Юстин. — «…Доблестю чоловіків вони (скіфи) прославились не більше, ніж доблестю жінок…»

Філософами і правителями нарівні з чоловіками бачив Платон представниць прекрасної статі в своїй знаменитій праці «Держава». Окрім фізичної сили жінки ні в чому не поступалися чоловікам: підготовка, як інтелектуальна так і фізична, була однаковою для всіх. Мудрість, за словами Платона, притаманна не тільки чоловікам, однак, тільки найдостойніші могли її мати: «… те, що я казав, стосується жінок аж ніяк не менше, ніж чоловіків, звичайно, тих жінок, у яких є на це природні здібності».

Таким прикладом в античній Європі стала Гіпатія (370–415 рр. н.е.) — філософ, математик, астроном, політик. Вона була не тільки освіченою, але й прикладом мудрого громадського діяча, який впливав на політику того часу. В Китаї взірцем для наслідування була Фу Хао, що жила у 12 ст. до н.е. й мала у підпорядкуванні 13 000 воїнів.

Фу Хао — перша в історії Китаю жінка-воєначальник. Патріархальне й глибоко консервативне суспільство Китаю дуже тяжко сприймало зміни суспільного ладу, особливо коли це стосувалося ролі жінки. Одначе легендарна Фу Хао (жила в 12 ст. до н.е.) мала вплив не тільки на політику, а й на армію. Попри те, що вона була лише однією з 60 дружин царя Ву Діна, ця китаянка зуміла досягти поважного стану. За свідченнями істориків, вона вела військові кампанії проти лютих ворогів своєї батьківщини. Окрім військових справ була жрицею і зробила багато важливих пророцтв, які рятували країну і царя. Доказом великої слави і шани слугує місце її захоронення — розкішна гробниця з різними видами військової зброї, бронзовими посудинами й письмовими свідченнями її поважного стану.

 

Орлеанська Діва

У середньовічній Франції з’являється славнозвісна Жанна д’Арк (1412–1431рр.), вправний військовий стратег, яку у 20 столітті було оголошено католицькою святою. З самого дитинства у неї були видіння від Бога, які їй пророчили долю військового командира і рятівника батьківщини від англійців. Уже у 17 років вона робить вдале пророцтво про зміну військової ситуації, після чого командири влаштовують їй зустріч з Карлом VII, на якого д’Арк справляє сильне враження. Зустріч закінчується успішно — вона отримала лицарські обладунки і вирушила рятувати Орлеан, де за допомогою вмілого бачення поля бою отримує низку перемог. За бездоганні якості воєначальника та військові успіхи Карл VII нагороджує Жанну д’Арк дворянським титулом.

Один із походів закінчується невдачею — вона потрапляє в полон, де її було звинувачено в єресі через невизнання Генріха VI, противника Карла VII і ставленика англійців, легітимним королем. Як свідчать протоколи, що висвітлювали судовий процес, Орлеанська Діва володіла неабияким інтелектом. На судовому процесі їй влаштували логічну пастку питанням «Чи знаходиться вона у божій милості?». Тогочасна церква дотримувалася того, що жодна людина не може бути певною у божій милості, тож ствердна відповідь означала б доведення єресі, а заперечення — визнання вини у святотатстві проти «легітимного» короля. Відповідь була такою: «Якщо ні, то хай Бог візьме мене в свою милість, а, якщо так, то хай Бог і надалі тримає мене». Обвинувачення було заведено у глухий кут, однак, це не врятувало від смерті — інквізиція позбавила Жанну д’Арк життя.

 

Краса на озброєнні розвідки

Жіночність — саме ця якість стала в нагоді найкращим спецслужбам світу при виконанні багатьох завдань. Як правило, прикриттям для шпигуна служить легенда, від правдоподібності якої залежить результат операції: представницям прекрасної статі легко пояснити свою зустріч з інформатором, наприклад, романтичним побачення. Посмішка і звабливий погляд легко розвіють сумнів ворога й відкриють будь-яку з зачинених дверей, а безвідмовна інтуїція й хитрість зламають плани противника. До того ж жінка — чудовий контрагент і налагодить зв’язок за будь-яких умов.

Ефективність жінок-агентів була підтверджена операцією з викрадення в 1986 році ядерного техніка Мордехая Вануну, який втік з Ізраїлю за кордон й видав державну таємницю. Тоді агент МОССАДу Шеріл Бен-Тов затягла його в пастку, переконавши полетіти до Риму нібито на відпочинок. Вже в Римі зрадник був викрадений з готелю та перевезений до Ізраїлю, де його засудили до 18 років ув’язнення.

Тому сучасні розвідки, ЦРУ і МОССАД, на противагу фізичній силі ставлять кмітливість, інтуїцію і шарм жінки. Ми живемо в той час, коли сильна стать у порівнянні з жінками виявляється не такою сильною. Чи настав час відправляти Джеймса Бонда на пенсію?

МОССАД — політична розвідка Ізраїлю, фахівцями вважається однією з найкращих у світі. За своїми функціями та призначенням є аналогом американської ЦРУ, штат складає близько 1200 співробітників. За неофіційною інформацією, у штаті — щонайменше 20% агентів жіночої статі.

Юрій ОМЕЛЬЧЕНКО
Обнаружили ошибку или мёртвую ссылку?

Выделите проблемный фрагмент мышкой и нажмите CTRL+ENTER.
В появившемся окне опишите проблему и отправьте Администрации ресурса.

Комментариев:0

    Про сайт

    Інформаційний ресурс військової тематики північного регіону. Огляд військових новин, військово-політичних подій в Україні та світі, новини озброєння та технологій, оснащення та екіпірування. При копіюванні матеріалів використовуйте активний гіперлінк посилання на сайт Пишіть нам на E-mail: [email protected] Посилання та гіперлінк (для Інтернет-сайтів) при використанні матеріалів сайту обов'язкові.