Марксмени ЗСУ. Особливості підготовки.

 

У 2018 році в Збройних силах України з'явилась нова спеціальність — марксмен - піхотний снайпер, який працює на малих і середніх дистанціях невідривно від свого взводу. З англійської "designated marksman" - дослівно перекладається, як "призначений стрілець".

Як відбирають навчають та мотивують українських "снайперів для піхоти", як їх вже встигли охрестити, розбирався кореспондентGazeta.ua.


Снайпери працюють на відстані з 800 метрів. Стріляють з високоточних гвинтівок. А звичайний боєць стріляє на 300-400 метрів. Марксмен покликаний закрити ось цей проміжок від 300 до 800 метрів. А головне, якщо снайпери діють окремо, то марксмен - штатний стрілець у кожному взводі.

Підготовку марксменів для ЗСУ розпочали у грудні 2018-го року в169 навчальному центрі "Десна"на Чернігівщині. Спочатку для цієї ж школи підготували інструкторів за стандартами НАТО.

 

"Я пройшов відбір, далі закінчив навчання у школі підготовки снайперів з литовськими та канадськими інструкторами", - розповідає Вадим Авраменко сержант-інструктор школи снайперів. Сьогодні готує до випуску вже третій курс.


 

Розвідників, стрільців-снайперів до школи марксменів відравляють з різних підрозділів. Спочатку майбутні курсанти проходять відбір: тест на знання стрілецької зброї і основ стрільби, з володіння зброєю. Лише після заліку з практичної стрільби сумуються результати і відбираються бійці, які стають курсантами школи.


На перший курс прийшли більше 120 бійців, залишилось 40

"На перший курс прийшли більше 120 бійців, - каже Вадим Авраменко. - Залишилось 40, а закінчили курс лише 17. На другий курс прибуло 40 бійців, залишилось 20, марксменами вийшли 17. Є відповідні критерії, яким повинен відповідати курсант. Але якщо бійцю трохи не вистачило балів - у нього є можливість приїхати на наступний курс".

Наприкінці кожного тижня навчання бійці складають проміжний залік.

"Перші три тижні бійці працюють з автоматами АКМ, або АКМ ТК (Тактична модернізація автомата АКМ вінницьким КНВО "Форт"). Перший тиждень навчаються стрільбі на дистанції 200-300 м, наприкінці складається відповідний залік. Хто склав залишається, а хто ні, покидає курс".

На екваторі навчання, бійці здають контрольний залік по "АКМ-у" і переходять до навчання з гвинтівками UAR-10.

Марксмени ЗСУ. Особливості підготовки.

Самозарядний карабін UAR-10, виготовляється українською фірмою "Зброяр". Створений на базі американської гвинтівки AR-15/M-16 під набій калібром 7,62х51 NATO. Комплектуються американськими оптичними прицілами Vortex або Bushnell.


"Працюю з цією гвинтівкою вже третій курс", - розповідає Вадим Авраменко. - Для марксменів це ідеальна зброя. Дуже хороші приціли, дозволяють працювати "на винос," практично одразу.

Група Вадима Авраменка стріляє з незручних положень працюючи вдвох.

"У своєму відділені чи взводі вони працюватимуть у групі. Їм потрібно слухати товаришів і спостерігати за ними", - пояснює сержант-інструктор.

Боєць з позивним"Нафаня"прибув у школу снайперів з першого окремого батальйону морської піхоти. Для нього гвинтівка UAR-10 не нова, морські піхотинці вже з ними працюють.


Морські піхотинці вже працюють з гвинтівками UAR-10.

"Відправили сюди, бо у своєму взводі стою на посаді стрільця-снайпера, - розповідає "Нафаня". - Тут багато чому навчили: вибір позиції для стрільби, спуск, дихання. Ті ж самі вправи для покращення результатів стрільби. Також обмін знаннями і досвідом з колегами і інструкторами - це дуже добре".

Курс марксменів розділений на дві групи, які займаються паралельно. Програма курсу постійно змінюється і вдосконалюється.

Марксмени ЗСУ. Особливості підготовки.

Бійці стріляють з незручних положень працюючи вдвох.


Серед гулу стрілянини кулеметів і протитанкових гранатометів займається група сержанта-інструктора Олександра Лисака.

"Вчимося маскувати постріл гвинтівки в умовах загального бою", - пояснює інструктор. - Хоч гвинтівки обладнані саунд-модераторами (пристрій для зниження звуку пострілу), постріл все одно має характерний звук і марксмену варто приховувати свою позицію. Окрім маскування, боєць у цій вправі, має визначити найбільш пріоритетніші для себе цілі".

По завершенню виконання вправи в парі група Вадима Авраменка починає відпрацьовувати стрільбу з незручних положень без опори.


На залік потрібно 7 влучань з 9 пострілів

"Раніше вони стріляли використовуючи різноманітні упори, в тому числі вчились робити їх з підручних засобів, - пояснює інструктор. - Зараз от стріляють без упора і досить не погано, на залік потрібно 7 влучань з 9 пострілів, хлопці вже сьогодні справляються з цим завданням".

Курсант з позивним"Лекс"прибув на курси з 92-ї механізованої бригади. Посаду влучного стрільця отримав нещодавно і відразу потрапив на курси марксменів.

"Нещодавно перейшов у підрозділ, де потрібні навички точної стрільби. Тому мене й відправили сюди, - каже "Лекс". - Дуже захоплююче, навчили масі дрібниць необхідних для влучної стрільби. Зараз відчуваю, що повернусь на свою посаду впевнено".


Вперше пробували стріляти "з броні"

 

В 300 метрах до групи Олександра Лисака прямує БТР-80. Хлопці вперше освоюють стрільбу з бійниць БТР-а на ходу. Спочатку курсанти сприймають цю ідею без ентузіазму.
Бійниці створеного понад 30 років тому БТР-80 не зовсім пристосовані до стрільби з них гвинтівкою UAR-10 з оптичним прицілом. Проте спільними стараннями інструктора, а згодом і заступника командира полку хлопці виконують вправу.

Марксмени ЗСУ. Особливості підготовки.

 

Марксмени ЗСУ. Особливості підготовки.

 

Марксмени ЗСУ. Особливості підготовки.

Хлопці освоюють стрільбу з бійниць БТР-а на ходу.


"Вперше пробували стріляти "з броні" оскільки у своїх взводах вони будуть пересуватись у таких самих чи аналогічних машинах, - розповідає Олексадр Лисак. - Дистанції були від 350 до 500 метрів, працювали по грудних фігурах та "кулеметному розрахунку" в споруді. В хлопців досить не погані результати, гадаю до кінця курсу в цій групі дійдуть всі".

Курс підготовки триває 5 тижнів. Після його завершення отримують запис у військовий квиток про отримання ВОС (військово-облікової спеціальністі) і гвинтівку, з якою вони тут навчались, пристрілювали і налаштовували під себе.

Курс підготовки триває 5 тижнів

Анатолій Гаєвський. Фото автора

 

Марксмени ЗСУ. Особливості підготовки.

 

Марксмени ЗСУ. Особливості підготовки.

 

Марксмени ЗСУ. Особливості підготовки.

 

Марксмени ЗСУ. Особливості підготовки.

 

Марксмени ЗСУ. Особливості підготовки.

 

Марксмени ЗСУ. Особливості підготовки.

 

Марксмени ЗСУ. Особливості підготовки.

 


 

 


Обнаружили ошибку или мёртвую ссылку?

Выделите проблемный фрагмент мышкой и нажмите CTRL+ENTER.
В появившемся окне опишите проблему и отправьте Администрации ресурса.

Комментариев:0

Про сайт

Інформаційний ресурс військової тематики північного регіону. Огляд військових новин, військово-політичних подій в Україні та світі, новини озброєння та технологій, оснащення та екіпірування. При копіюванні матеріалів використовуйте активний гіперлінк посилання на сайт Пишіть нам на E-mail: prsspivnich@ukr.net Посилання та гіперлінк (для Інтернет-сайтів) при використанні матеріалів сайту обов'язкові.