310 років тому, 25 травня 1709 року, під час Великої Північної війни 1700–1721 років московські каральні війська зруйнували Запорозьку Чортомлицьку Січ.
Після переходу на бік шведів Гетьмана Івана Мазепи та частини запорозької старшини й козаків під проводом кошового отамана Костя Гордієнка, царський уряд звинуватив усе запорозьке козацтво в зраді. Зруйнувати Чортомлицьку Січ було наказано військам під орудою полковника Петра Яковлєва. Прямуючи на Січ, війська нищили козацькі містечка й села. Було спустошено й містечко Переволочна (нині затоплене Кам’янським водосховищем). Козацьку залогу, що стояла там, було вирізано, а флотилію козацьких човнів спалено. Проте захопити і зруйнувати Січ із першої спроби не вдалося, до того ж війська Яковлєва зазнали чималих втрат.
25 травня 1709 року три полки московської армії обступили Чортомлик. Кількасот запорожців, що перебували в той час на Січі, оборонялись, застосовуючи січову артилерію; близько 350 нападників загинуло, понад 150 було поранено. Але запорожцям не вдалося утримати оборону і, сівши на човни, вони подалися вниз по Дніпру. Московські війська увірвалися в Січ, захопили 36 гармат та іншу зброю, в тому числі й козацькі човни. Виконуючи наказ, московський полковник стратив усіх полонених, а потім зруйнував січову фортецю, спалив курені й військові будівлі, після чого загони спустилися по Дніпру і почали хапати й страчувати навіть тих козаків, які перебували на промислах і не брали участі в військових подіях. Декількох вбитих було повішено на плотах та відпущено вниз по течії на страх іншим.
Запорозьким козакам, які підтримали Івана Мазепу і КарлаXII, довелося відійти на південь і заснувати Кам’янську Січ. Проте вже в 1711 році її теж зруйнували за наказом ПетраІ. Тоді запорожці відійшли ще далі і заснували Олешківську Січ на території володінь Кримського ханства (нині місто Олешки Херсонської області).
Комментариев:0