За змінами, внесеними до програми бойової підготовки, військовослужбовці мають вправно володіти усіма видами стрілецької зброї
Близько 150 сержантів, які обіймають посади головних старшин полків, бригад, оперативних командувань, видів Збройних Сил України, пройшли тренування з бойової підготовки під час триденних зборів у 169-му навчальному центрі ЗС України «Десна».
— На цей захід приїхали сержанти з усіх куточків України, зокрема й з району проведення АТО. Під час зборів ми вивчаємо досвід ведення бойових дій в АТО та новітні методи підготовки бійців у країнах НАТО, — розповів головний старшина Збройних Сил України старший прапорщик Олександр Косинський. — Протягом таких зборів ми готуємо головних старшин за основними дисциплінами бойової підготовки, включаючи тактичну, вогневу, розвідувальну підготовки, тактичну медицину та зв’язок. Ми відпрацьовуємо єдині підходи до методики проведення бойової підготовки у військових частинах. Адже головним завданням сержанта є саме вишкіл особового складу — як індивідуальна, так і у складі відділень та взводів.
Один з етапів навчань, на якому мені вдалося побувати, — вогнева підготовка. Під час неї головні старшини стріляли з усіх видів стрілецької зброї — від пістолетів до автоматичних та ручних гранатометів.
На одному з навчальних місць сержанти вправлялися у стрільбі з пістолета Макарова. Але не по одній мішені з відстані 25 метрів, а дещо інакше. Вони виконували нову підготовчу вправу № 11, розроблену для курсу бойової системи виживання воїна. Військовослужбовцю належить вразити три цілі (по два постріли в кожну) з п’ятиметрової відстані, при цьому ще й швидко перезарядити зброю.
— Під час вправи бійці навчаються орієнтуватися в замкненому приміщенні та швидкісній стрільбі на короткі дистанції. Зараз противник досить часто працює в населених пунктах, тож ми навчаємо сержантів діяти в таких умовах, — пояснює командир навчального взводу старшина Павло Третяк, який пройшов курси інструкторів за стандартами НАТО. — Рівень підготовки головних старшин, з якими ми сьогодні проводимо заняття, досить високий. Але вдосконалювати навички потрібно постійно.
Ще один мій співрозмовник — головний старшина оперативного командування «Північ» старший прапорщик Леонід Коваленко, який щойно на «відмінно» відстрілявся із РПГ. Він говорить, що такі збори із сержантами потрібно проводити хоча б двічі на рік. Та цього року це вже шостий такий захід.
Цей факт підтверджує, що останнім часом бойова підготовка зазнала чималих змін. Раніше більше часу сиділи в класах, нині, навпаки, робота на полігонах не закінчується цілодобово впродовж року.
А ще я помітив, що, окрім уже згаданої нової вправи з пістолета Макарова, всі загальновійськові підрозділи навчаються стріляти зі станкового великокаліберного кулемета ДШК, чого раніше не було.
На заняттях із вогневої підготовки головні старшини по черзі виконували стрільби з усіх видів зброї, яка знаходиться, скажімо, на взводному опорному пункті в районі проведення АТО. Це також підхід до бойової підготовки за новими стандартами. Раніше, наприклад, якщо військовослужбовець був стрільцем із автомата, то він тільки з цієї зброї і стріляв. Зараз ми йдемо до того, щоб у підрозділі була повна взаємозамінність і будь-який військовослужбовець умів управлятися і з пістолетом, і з автоматом, і з гранатометом, і з ДШК.
Як розповів головний старшина 26-ї артилерійської бригади старший прапорщик Андрій Тарасюк, бойова підготовка на місці не стоїть, щороку з’являються нові методики та підходи до ведення бойових дій. І на таких зборах новації доводять до головних старшин, які впроваджують їх у життя у своїх частинах.
На збори з’їхалися сержанти з різних родів і видів військ — морської піхоти, Високомобільних десантних військ, головні старшини кораблів, інженери, піхотинці, танкісти. Зрозуміло, що в кожній військовій частині, звідки вони прибули, в залежності від спеціальності бійців навчають по-різному. Проте належні знання та навички з універсальних видів бойової підготовки мають бути в усіх. Тобто кожен військовослужбовець повинен уміти стріляти з автомата, знати, як замаскуватися або провести розвідку методом спостереження. І саме такі загальні напрямки бойової підготовки вивчаються на зборах.
Старший прапорщик Олександр Косинський також розповів, що у Збройних Силах триває інтенсивна робота з підготовки інструкторів. Цьогоріч у навчальних центрах ЗС України підготовлено більше 500 інструкторів, ще близько 60 фахівців продовжують навчання у 197-му Центрі підготовки сержантського складу.
Роман ВУС
Комментариев:0