Євдокія Миколаївна Завалій – гвардії полковник, єдина жінка – командир взводу морської піхоти в роки німецько-радянської війни.

 

95 років тому, 28 травня 1924 року, в селі Новий Буг (нині місто Миколаївської області) народилася Євдокія Миколаївна Завалій– гвардії полковник, єдина жінка– командир взводу морської піхоти в роки німецько-радянської війни.

Євдокія Завалій пішла на фронт в липні 1941-го, у віці 17 років, як санітарка 96-го кавалерійського полку 5-ї кавалерійської дивізії 2-го кавалерійського корпусу 9-ї армії Південного фронту. Під час переправи через Дніпро в районі Хортиці була поранена. Медики хотіли її комісувати, але дівчина відмовилася. Після лікування була спрямована в запасний полк. Коли відбирали солдатів на передову, її прийняли за чоловіка, тим більше що вона була в гімнастерці і галіфе.

Протягом 8 місяців Євдокія Завалій воювала у складі 6-ї десантної бригади. У 1943 році була направлена на шестимісячні курси молодших командирів і після закінчення їх, у званні молодшого лейтенанта, була спрямована в 83-ю бригаду морської піхоти командиром взводу. Брала участь у вигнанні нацистів із Криму, Бессарабії, Румунії, Болгарії, Югославії, Угорщини. Під час Будапештської наступальної операції Євдокія Завалій зі своїм взводом, пройшовши через міську каналізацію з кисневими подушками, захопили бункер німецького командування. За роки війни була нагороджена орденами Червоного Прапора, Червоної Зірки і Вітчизняної війни І ступеня.

Після війни у 1947 році Євдокія Завалій демобілізувалася і переїхала мешкати в Київ. Працювала директоркою гастроному, проводила активну роботу з молоддю. 2009 року нагороджена орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня. Пішла з життя 5 травня 2010 року, похована на Байковому цвинтарі.

Євдокія Миколаївна Завалій – гвардії полковник, єдина жінка – командир взводу морської піхоти в роки німецько-радянської війни.


Обнаружили ошибку или мёртвую ссылку?

Выделите проблемный фрагмент мышкой и нажмите CTRL+ENTER.
В появившемся окне опишите проблему и отправьте Администрации ресурса.

Комментариев:0

Про сайт

Інформаційний ресурс військової тематики північного регіону. Огляд військових новин, військово-політичних подій в Україні та світі, новини озброєння та технологій, оснащення та екіпірування. При копіюванні матеріалів використовуйте активний гіперлінк посилання на сайт Пишіть нам на E-mail: prsspivnich@ukr.net Посилання та гіперлінк (для Інтернет-сайтів) при використанні матеріалів сайту обов'язкові.