Деякі аспекти Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”

 

Сьогодні Верховна Рада схвалила Закон України "Про забезпечення функціонування української мови як державної”

 

Цим законом створюється Національна комісія зі стандартів державної мови та запроваджується посада уповноваженого із захисту державної мови. 
Нацкомісія складатиметься з дев'яти членів, яких призначатиме Кабінет міністрів України.

 

СЕРЕД ПОВНОВАЖЕНЬ ЦЬОГО ОРГАНУ – ЗАТВЕРДЖЕННЯ ВИМОГ ДО РІВНІВ ВОЛОДІННЯ ДЕРЖАВНОЮ МОВОЮ ДЛЯ НАБУТТЯ ГРОМАДЯНСТВА УКРАЇНИ.

 

Нацкомісія уповноважена організовувати та проводити іспит на рівень володіння державною мовою, а за його результатами видавати відповідні сертифікати.
Уповноваженого із захисту державної мови також призначатиме на посаду та звільнятиме уряд.

 

Уповноважений розглядатиме скарги та ЗМОЖЕ ШТРАФУВАТИ СУБ’ЄКТИ ГОСПОДАРЮВАННЯ ЗА ПОРУШЕННЯ ВИМОГ ЗАКОНУ ЩОДО ЗАСТОСУВАННЯ ДЕРЖАВНОЇ МОВИ У СФЕРІ ОБСЛУГОВУВАННЯ СПОЖИВАЧІВ.

Відповідно до закону, володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків зобов’язані Президент, Голова Верховної Ради та його заступники, Прем'єр-міністр, усі члени уряду, керівники державних установ, підприємств і відомств, народні депутати, державні службовці та посадовці всіх рангів, керівники та особовий склад Нацполіції, судді, адвокати й нотаріуси, керівники закладів освіти, педагоги та медичні працівники державних і комунальних закладів охорони здоров’я.

Законом запроваджується Державна програма сприяння опануванню української мови, яку затверджує Кабінет міністрів.

При цьому йдеться про те, що на державному рівні передбачено організацію курсів української мови для дорослих. Також держава має забезпечити можливість вільно опанувати державною мовою громадянам України, які не мали такої змоги.

Водночас передбачається, що володіння українською СТАНЕ ОБОВ'ЯЗКОВИМ ДЛЯ ОСІБ, ЯКІ МАЮТЬ НАМІР ОТРИМАТИ ГРОМАДЯНСТВО УКРАЇНИ.

Для цього необхідно буде скласти іспит про рівень володіння державною мовою у порядку, який встановлює уряд. За його результатами особа отримає відповідний сертифікат. Класифікація рівнів володіння державною мовою розроблятиметься і затверджуватиметься Нацкомісією з урахуванням рекомендацій Ради Європи з мовної освіти (CEFR).

РАЗОМ З ТИМ ІНОЗЕМНІ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІ, ЯКІ СЛУЖАТЬ У ЗБРОЙНИХ СИЛАХ УКРАЇНИ ТА МАЮТЬ ДЕРЖАВНІ НАГОРОДИ, А НАБУТТЯ НИМИ УКРАЇНСЬКОГО ГРОМАДЯНСТВА СТАНОВИТЬ ДЕРЖАВНИЙ ІНТЕРЕС, ЗМОЖУТЬ ОТРИМАТИ ЙОГО БЕЗ ЗАСВІДЧЕННЯ РІВНЯ ВОЛОДІННЯ ДЕРЖАВНОЮ МОВОЮ. ВОНИ ПОВИННІ БУДУТЬ ОПАНУВАТИ ЇЇ ПРОТЯГОМ РОКУ З ДНЯ НАБУТТЯ ГРОМАДЯНСТВА.

ДІЯ ЗАКОНУ НЕ ПОШИРЮЄТЬСЯ НА СФЕРУ ПРИВАТНОГО СПІЛКУВАННЯ ТА ЗДІЙСНЕННЯ РЕЛІГІЙНИХ ОБРЯДІВ.

ВОДНОЧАС ЗАКОН ПЕРЕДБАЧАЄ, ЩО СУПРОВІД КУЛЬТУРНО-МИСТЕЦЬКИХ, РОЗВАЖАЛЬНИХ І ВИДОВИЩНИХ ЗАХОДІВ В УКРАЇНІ МАЄ ЗДІЙСНЮВАТИСЯ ДЕРЖАВНОЮ МОВОЮ. У РАЗІ, ЯКЩО КОНФЕРАНС ЗДІЙСНЮЄ ОСОБА, ЯКА НЕ ВОЛОДІЄ НЕЮ, ОРГАНІЗАТОР ПОВИНЕН ЗАБЕЗПЕЧИТИ ПЕРЕКЛАД ТАКОГО ВИСТУПУ ДЕРЖАВНОЮ МОВОЮ.

Законом також визначаються особливості застосування державної мови у сфері культури, телебачення і радіомовлення, друкованих ЗМІ, у сфері обслуговування споживачів та інших галузях.

Роз'яснення від Юридичної служби Збройних Сил України

 


 

Обнаружили ошибку или мёртвую ссылку?

Выделите проблемный фрагмент мышкой и нажмите CTRL+ENTER.
В появившемся окне опишите проблему и отправьте Администрации ресурса.

Комментариев:0

Про сайт

Інформаційний ресурс військової тематики північного регіону. Огляд військових новин, військово-політичних подій в Україні та світі, новини озброєння та технологій, оснащення та екіпірування. При копіюванні матеріалів використовуйте активний гіперлінк посилання на сайт Пишіть нам на E-mail: prsspivnich@ukr.net Посилання та гіперлінк (для Інтернет-сайтів) при використанні матеріалів сайту обов'язкові.