Тероборона Києва: ким командуватиме Кличко в разі запровадження воєнного стану? 2 Частина.

 

Продовження... 1-ї частини
На ЗКП холодно, як у льосі, хоча нагорі, надворі, травнева спека.

Щоранку під час шикування черговий доповідає про бойові дії на фронті. Коли звучить інформація про втрати, особовий склад підводиться та вшановує пам'ять загиблих хвилиною мовчання. Цієї миті розумієш усю серйозність навчань.

Одержую від командира наказ супроводжувати полковника Нестеренка під час перевірки командно-спостережних пунктів (КСП) окремих батальйонів.

 

 


Це добра новина, оскільки є можливість подивитися наживо, як працюють КСП батальйонів бригади, як вони облаштовані й замасковані.

 

У полковника є секретна карта з адресами КСП, які розкидані на всій території Києва й розміщені в найнесподіваніших місцях. Не одразу вдається знайти деякі пункти, навіть попри те, що при кожному з них є військовий автомобіль зв'язку, антени, вартові. Усе це замасковано від допитливих поглядів киян.


Робота кипить біля карт і телефонів. Отриману інформацію про обстановку та бойові розпорядження наносить на карту відповідальний за це офіцер.

 

Дорогою між КСП полковник Нестеренко в телефонному режимі контролює перебіг навчань. На кожному пункті він перевіряє, як офіцери розуміють поставлені перед ними завдання, і пояснює, на що потрібно звертати увагу, посилаючись на власний бойовий досвід. Нестеренко командував 30-ю окремою механізованою бригадою, тож йому є про що розповісти.
"Оцінка обстановки полягає в оцінюванні не лише сил противника, власних, сил своїх сусідів, а й погодних умов, які можуть вплинути на виконання завдання. Колись у нас була історія. Було потрібно здійснити марш на БМП до місця призначення. Офіцер, який планував маршрут, урахував усе, крім того, що буде дощ, і замість низин на маршруті утворяться озерця. Завдяки досвідченому механіку-водієві, який показав іншим приклад, як долати такі перешкоди, ми виконали завдання і вчасно дісталися місця, але все могло бути й інакше. Тому завжди враховуйте всі фактори", – застерігає офіцер.

Відчувається, що на кожному КСП він ділиться досвідом по-своєму, додаючи якихось подробиць, закликає виконувати завдання творчо, виходячи з реальних умов і ризиків.

Війна війною, а обід за розкладом. У батальйонах годують не гірше, ніж у бригаді. Ячна каша, смачна котлетка, чверть свіжого огірка, хліб і компот.
Після перевірки пунктів доповідаю командиру, і він відпускає на ночівлю додому.

Узагалі, особливістю цих зборів було те, що частина особового складу бригади постійно перебувала в місці навчань, на казарменому становищі, а частину відпускали додому переночувати.

"Цей спосіб дає змогу оперативніше виконувати завдання в різних районах міста, не витрачаючи часу на передислокацію резервістів", – кажуть старші офіцери.

Уранці в громадському транспорті дорогою до місця збору розумієш, наскільки нас, резервістів, багато. Люди в однакових одностроях упізнають нашивки бригади, вітаються, усміхаються й далі їдуть уже разом, обмінюючись враженнями від навчань.

У кожному вагоні метро можна зустріти групку резервістів, які прямують на навчання.

 

Кияни зацікавлено дивляться на шеврон бригади з гербом Києва й гаслом "Захистимо свій дім – захистимо Україну".

 

Іноземні гості: український досвід


"Війна рано чи пізно закінчиться, утримувати велику армію для бюджету витратно, а система територіальної оборони дає змогу в короткі строки мобілізувати значну кількість захисників. За територіальною обороною – майбутнє", – зазначає резервістам полковник Нестеренко.


На навчання бригади приїхали поглянути й військовослужбовці країн НАТО, де також є система територіальної оборони.

Гості цікавляться регулярністю навчань. Спершу їхні обличчя виражають скепсис: мовляв, чого ви хочете навчити людей, провівши тижневі навчання раз на рік? Але коли вони дізнаються, що насправді резервісти щомісяця добровільно в суботу відвідують заняття побатальйонно, їхній скепсис поступається місцем здивуванню.

Іноземній делегації показують усе – від роботи на командному пункті до відпрацювання стрілецькою ротою роботи на блокпості. Тішить те, що при цьому немає ніякої показухи – резервісти просто відпрацьовують поставлені перед ними завдання. Хтось охороняє, хтось нападає. Який буде результат – наперед не відомо.

 

Оскільки одним із завдань тероборони є забезпечення роботи органів влади та місцевого самоврядування, навчальне місце обладнане як охоронювана райдержадміністрація Києва.


До неї підходять імпровізовані тітушки з дуже реалістичними гаслами, які викликають дежавю з 2014 року.

Поки тітушки відвертають увагу охорони, з іншого боку на РДА нападає ДРГ противника, але її атаку успішно відбивають охоронці, забираючи умовно пораненого супротивника.

Холостих набоїв на виконання вправ не пошкодували: усе поле бою затягує густим димом, тож розгледіти, що відбувається в приміщенні на третій локації, де триває зачистка будинку, просто неможливо.

Найкраще розповісти про все може учасник тих навчань – резервіст Солом'янського окремого батальйону тероборони Ярослав Мудрик.

"У вас висока мотивація", – зауважує представник Литовської Республіки полковник Пасвєнскас.

 

Із колегою погоджується полковник Кайтселіту, сил територіальної оборони Естонії,  Віктор Калніцкі.

 


Коли іноземна делегація вирушає на обід, резервісти беруться далі відпрацьовувати різні сценарії. Знову крики, стрілянина, перебіжки, вибухи – і ліс затягує димом. У цьому також разючий контраст із довоєнними роками: раніше бійців змусили б заощаджувати набої, бо показуха вже скінчилася й не варто заважати обідати високим гостям вибухами та автоматними чергами.

Зауважу, що до завдань територіальної оборони входить оборона Києва, але це не означає, що місто потрібно обкопати глибоким ровом, сісти за ним і тримати на мушці противника.

"Ви будете виконувати завдання з оборони Києва в оперативній зоні ОК "Північ", а це Житомирська, Чернігівська, Сумська, Полтавська, Черкаська й, звісно, Київська області", – каже полковник Нестеренко, готуючи людей до можливого виконання завдань за межами столиці.

Тож гасло всіх бригад тероборони "Захистимо свій дім – захистимо Україну!" слід читати й навпаки.

Контракт резервіста – це не боляче

Резервісти, які хочуть залишитись у бригаді на своїх посадах за спеціальностями, підписують відповідний контракт на службу в резерві. Плюс цього контракту в тому, що укласти його можна на строк від 6 місяців до 3 років. Він передбачає, що ви зобов'язуєтесь раз на рік бути на зборах та у вихідні за бажанням відвідуватимете планові заняття свого підрозділу.


Також за проходження зборів резервісти-контрактники отримують більше грошей, ніж призвані резервісти. Але різниця в сумах незначна. Це ще раз доводить, що люди приходять у бригаду не задля якихось заохочень чи пільг, а саме для захисту України.

За результатами зборів контракти уклали приблизно 80 резервістів. Частина резервістів бажає перевестись у бригаду з рот охорони військкоматів.

Ті, хто вже підписав контракт, забирають свій однострій додому на зберігання й під час наступних зборів і занять не марнуватимуть часу й нервів на обмундирування.

А ті, хто цього разу не уклав контракту, здають форму на зберігання на склад.

 

Під час урочистого шикування резервістам вручили грамоти та відзнаки. На подію завітали двоє депутатів Київради – Юрій Зубко та Вадим Васильчук.


Комбриг Микола Білосвіт нагадує, що бригада вже уклала угоду з ТСОУ щодо спільної навчальної бази, а також додає, що для ефективного розвитку бригади необхідно створити власний тренувальний центр тероборони столиці у вигляді комунального підприємства. Командир бригади очікує розуміння від депутатського корпусу міськради.

Підсумовуючи особисті враження, скажу коротко: протягом цього тижня навчань дізнався на практиці про управління військом більше, ніж за два роки теорії на військовій кафедрі. При цьому між собою перезнайомилося чимало порядних і патріотично налаштованих людей, умотивованих захищати рідну землю від агресора. Ми пройшли елементарне злагодження під час навчань, розуміємо свої посадові обов'язки й місце в строю та в бригаді. На ключових посадах у бригаді перебувають офіцери й сержанти з бойовим досвідом, а психологічний стан особового складу високий. У такий підрозділ хочеться повернутись і для навчань, і для служби в бойових умовах.

Автор: Сергій Огородник, журналіст Руху ЧЕСНО

Обнаружили ошибку или мёртвую ссылку?

Выделите проблемный фрагмент мышкой и нажмите CTRL+ENTER.
В появившемся окне опишите проблему и отправьте Администрации ресурса.

Комментариев:0

Про сайт

Інформаційний ресурс військової тематики північного регіону. Огляд військових новин, військово-політичних подій в Україні та світі, новини озброєння та технологій, оснащення та екіпірування. При копіюванні матеріалів використовуйте активний гіперлінк посилання на сайт Пишіть нам на E-mail: prsspivnich@ukr.net Посилання та гіперлінк (для Інтернет-сайтів) при використанні матеріалів сайту обов'язкові.