Яків Лисий

ЗАГИНУВ У РІЗДВО, НЕ ЗДАВШИСЬ РАДЯНСЬКИМ КАРАТЕЛЯМ

67 років тому, у 1951-му, в криївці понад Стиром біля села Куликовичі на Маневиччині Волинської області загинув старшина УПА, керівник регіонального (надрайон) підрозділу Служби безпеки ОУНЯків Лисий, нагороджений посмертно Бронзовим Хрестом Заслуги.

Яків Лисий Народився у 1911 році в с.Старий Чорторийськ. Закінчив місцеву польську школу. Був активістом місцевої «Просвіти». Запам’ятався односельчанам як людина, яка мала загострене почуття справедливості. У 1941 році став командиром самооборонного кущового відділу, а наступного року очолив Колківський районний провід ОУН. Навесні 1943 року Яків Лисий став ройовим Української повстанської армії, мав псевдо Воля, Павло, Ярослав. Діяв у Голобському та Колківському районах на Волині. У 1945 році Я.Лисий став командиром кущової боївки Служби безпеки ОУН, згодом командиром боївки Служби безпеки Колківського надрайонового проводу ОУН.

За ним довго полювали радянські спецслужби, надсилали шпигунів і шукали зрадників. На Рідзво 1951 року Ярослав Лисий відпустив святкувати додому місцевих повстанців. Удвох із 17-річним охоронцем Олексієм Колбуном (псевдо – Малий) спочатку переховувалися в клуні під с.Осниця, але боялися наразити господарів на репресії, тож перейшли у криївку поблизу села Куликовичі. За допомогою зрадника вороги дізналися місце перебування Павла (Я.Лисого). 9 січня 1951 р. криївку оточили енкавеесівці й запропонували повстанцям здатися. Яків у відповідь зачитав їм уривок із листівки ОУН і вбив одного з нападників. Яків Лисий і Олексій Колбун застрелилися, щоб не попасти живими в НКВС. Їхні тіла привезли в Колки на опізнання. Місце поховання досі невідоме.

Наказом Головного штабу УПА ч. 1/52 від 20.06.1952 р. Якова Лисого нагороджено Бронзовим Хрестом Заслуги.

Дружину Ярослава Лисого було вислано у Красноярський край. Нині на Волині з близької родини нікого немає.

Леся БОНДАРУК, Український інститут національної пам’яті
Обнаружили ошибку или мёртвую ссылку?

Выделите проблемный фрагмент мышкой и нажмите CTRL+ENTER.
В появившемся окне опишите проблему и отправьте Администрации ресурса.

Комментариев:0

Про сайт

Інформаційний ресурс військової тематики північного регіону. Огляд військових новин, військово-політичних подій в Україні та світі, новини озброєння та технологій, оснащення та екіпірування. При копіюванні матеріалів використовуйте активний гіперлінк посилання на сайт Пишіть нам на E-mail: prsspivnich@ukr.net Посилання та гіперлінк (для Інтернет-сайтів) при використанні матеріалів сайту обов'язкові.