Авдіївка. Бої за місто 2014-2020рр.

Місто Авдіївка, розташоване за 6 км на північ від окупованого Донецька, є частиною донецько-макіївської агломерації. Позиції навколо неї дозволяють контролювати північні околиці Донецька і Ясинуватої, південні околиці Горлівки, а також швидкісну трасу «Донецьк— Горлівка», що довгий час для противника виконувала роль рокадної дороги вздовж лінії фронту.

Місто було звільнене від окупантів ще 30 липня 2014 року. Але залишалась окупованою панівна висота – Авдіївська промзона в Ясинуватському провулку, з якої місто було для ворога як на долоні. Задачу звільнення Авдіївської «промки» успішно виконали в 2016 році військовослужбовці 15 та 16 окремих мотопіхотних батальйонів у складі 58 омбр. Та небезпека цілодобових обстрілів міста лишалась, цивільне населення потерпало не лише від періодичних артилерійських обстрілів, але й від щоденної канонади з стрілецького озброєння. Лінію фронту треба було відсовувати від межі міста, і цю задачу виконали в січні-лютому 2017 року військовослужбовці 72 омбр.

Авдіївка. Бої за місто 2014-2020рр.

Восени 2014р. та взимку 2015р. поблизу міста точилися тяжкі бої за Донецький аеропорт. 25 січня,в розпал боїв, тут загинув солдат 1 танкової бригади Тахір Баширов: під час передислокації бронетехніки перший танк, в якому їхав Тахір, наїхав на вибухівку, котра вибухнула під днищем. Обстріли не припинялись і після завершення оборони ДАПу: за рік тут загинули і отримали поранення близько 20 цивільних осіб і близько 30 військових

5 лютого 2016р., у відповідь на обстріли противника, українські військові відкрили вогонь і рушили звільняти «промку». В операції брали участь групи розвідки 58-ї бригади, 16-го батальйону і 74-го окремого розвідбату. Військові взяли під контроль Авдіївську промзону, укріпились й успішно відбивали атаки диверсійних груп. Взяття «промки» дало змогу Збройним Силам України тримати під вогневим контролем трасу, якою російські військові раніше безперешкодно перевозили боєприпаси з Донецька у Горлівку.

Авдіївка. Бої за місто 2014-2020рр.

В жовтні 2016р. до оборони Авдіївки приступили військовослужбовці 72 омбр.1 листопада терористи 3 групами намагалися штурмувати українські сили під Авдіївкою, в районі Верхньоторецького. Спроби відбито особовим складом двох взводів 9 роти під командуванням комроти старшого лейтенанта Леоніда Дергача.

В результаті постійних обстрілів та атак дрг противника за три місяці 16 року бригада втратила 10 військовослужбовців. 16 січня 2017 року вояки 72-ї окремої механізованої бригади ЗСУ перейшли до активної оборони і відтіснили проросійських бойовиків на 300 метрів від своїх позицій біля шахти «Бутовка»: вогневиий контакт був 70 метрів, став 400.

Чергове загострення відбулося наприкінці січня, коли дрг терористів здійснили кілька спроб атакувати авдіївську промзону із попереднім застосуванням важкої артилерії. Напади було відбито. Командуванням 72 омбр було прийнято рішення відсунути противника ще далі від міста.

Активізація бойових дій в районі Авдіївки почалася зранку у неділю, 29 січня. Обстріл з стрілецької зброї і мінометів почався близько п'ятої ранку, і близько 7.00 бойовики пішли на штурм. Офіційно метою провокації вважається спроба звинуватити українську сторону в порушенні досягнутих домовленостей,але з непрямих джерел стало відомо, що російські бойовики планували таким чином «відзначити» чергову річницю Сталінградської битви.

В результаті контратаки українські військовослужбовці відбили противника і зайняли позиції «Алмаз-1» та «Алмаз-2». Під час цих дій протягом перших трьох днів загинули заступник командира батальйону, капітан Андрій Кизило, а також солдат Дмитро Оверченко, молодший сержант Володимир Бальченко, сержант Володимир Крижанський, Олег Бурець, Віталій Шамрай, Ярослав Павлюк, командир 9 роти старший лейтенант Леонід Дергач, солдат Роман Бублієнко, старший солдат Роман Клімов. Втрати проросійських бойовиків так званого 1 батальйону 100 бригади «ДНР» оцінюються в дев'ять убитих та до тридцяти поранених серед яких був і комбат Іван Балакай на прізвисько «Грек».

За цей бій капітан Андрій Кизило «Орел» посмертно отримав звання Героя України з врученням Золотої Зірки та звання Народного Героя України. ОрденомГероя України був нагороджений також Василь Тарасюк, командир 2 роти. Високими державними нагородами були нагороджені також командир бригади полковник Андрій Соколов, начальник штаба полковник Юрій Іванов, командир 1мб підполковник Олександр Вдовиченко та багато інших військовослужбовців.

На даний час Авдіївка перебуває під контролем українських військових. В місті працюють школи і дитсадочки, відновлено транспортне сполучення: в жовтні 2020 року рух потяга Київ-Костянтинівка було продовжено до утриманої ЗСУ Авдіївки.

Обнаружили ошибку или мёртвую ссылку?

Выделите проблемный фрагмент мышкой и нажмите CTRL+ENTER.
В появившемся окне опишите проблему и отправьте Администрации ресурса.

Комментариев:0

Про сайт

Інформаційний ресурс військової тематики північного регіону. Огляд військових новин, військово-політичних подій в Україні та світі, новини озброєння та технологій, оснащення та екіпірування. При копіюванні матеріалів використовуйте активний гіперлінк посилання на сайт Пишіть нам на E-mail: prsspivnich@ukr.net Посилання та гіперлінк (для Інтернет-сайтів) при використанні матеріалів сайту обов'язкові.